EYİLİK VAKFI’NIN FAALİYETLERİ

Eyilik Vakfı 4.10.2001 tarihindeki kuruluşundan bugüne kadar öncelikli olarak eğitim ve kültür alanında yaptığı faaliyetler ile Antalya ve Anadolu topraklarından kazandıklarını bu toprakların insanları ile paylaşmaktadır.

KÜLTÜR-SANAT

Eyilik Vakfı, Art Galerimizde 2001 Aralık ayından itibaren aşağıdaki ressamlarımızın Resim, Fotoğraf, Plastik Sanatlar ve El Sanatları Sergilerini düzenlemiştir:

Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Elemanları Resim Sergisi; Esma Civciv, Dokuz Eylül Ünv. Yar. Doç. Mehmet Boztaş,  Ahmet Çelikbaş, Suzan Uğurluçam, Semra Yücel, Celil Kemalov, Atatürk Resim Sergisi;  Ferruh Cankurt, Vahap Demirbaş, Ömer Irmak Aycan,  Feryal Taneri,  Cihan Koçer,  Berna Özbakır,  Reşat Başar, Ayşe Coşanöz, Mustafa Kaplan, Mehmet Latif Sağlam, Ayten Dokuztuğ’un Dekoratif Resim Sergisi; Ressam Celil Kemalov Resim Atölyesi Kadın Sanatçıları Resim Sergisi; Ziraat Bankası Resim Sergisi; 8 Mart Kadınlar Günü Sergisi; Halk Eğitim El Sanatları Sergisi ve İzmirli Sanatçı Sunay Özel’in Resim Sergisi.

Cemil Karababa Atatürk Fotoğrafları, Selçuk Kızılkayak, Zeynel Yeşilay’ın Fotoğraf Sergileri ve Belgesel Gösterimi, Cemal Safi imza günü de yapılan aktiviteler içindedir.

Ayrıca Ressam Cumhur Tandoğan, Heykeltıraş Sadrettin Savaş ve Heykeltıraş Berna Gephart üçlüsünün açtığı Resim, Seramik ve Metal Heykel Sergisi;  Mediha Sözer Resim ve Vitray Sergisi; Eğitim-Sen Geleneksel Plastik Sanatlar Sergisi; Azize Kahraman Halk Eğitim Merkezi Ev Aksesuarları ve Vitray Sergisi galerimizde organize edilmiştir.

Vakıf olarak gerçekleştirilen büyük organizasyonlar arasında aşağıda adı geçen yarışmalar yer almaktadır:

Akdeniz Liseler Arası Müzik Yarışması

Eyilik Vakfı tarafından ilki düzenlenen ve END Prodüksiyon işbirliği ile organize edilen yarışma Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Aksav’ın destekleri ile Cam Piramit Kongre ve Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilmiştir. Yarışmaya Antalya ili ve çevresinden 12 okul iştirak etmiştir.

Ülkemizin seçkin sanatçılarından Melih KibarMelis Sökmen, Serhat Hacıpaşalıoğlu, Burcu Güneş, Ali Kocatepe, Aysun Kocatepe, Burak Uçkunun jüri üyeliğini paylaştığı yarışmayı dönemin Valisi Ertuğrul Dokuzoğlu, dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kumbul, Prof. Dr. Engin Sansa ve birçok ünlü isim ilgi ile izlemişlerdir.

Yarışmada En İyi Yorum, En İyi Kız Solist, En İyi Erkek Solist, En İyi Orkestra, En İyi Beste ve En İyi Sahne Performansı dallarında ödüller dağıtılmıştır.

Liselerin katıldığı bu yarışma okullar arasındaki dostluğu artırmak, öğrencilerin müziğe ve sanata ilgilerini teşvik etmek, boş zamanlarını faydalı uğraşlarla değerlendirmelerini sağlamak, aynı zamanda yetenekli gençleri sanat dünyasıyla doğru şekilde buluşturmak adına yapılmıştır.

Eyilik Vakfı bu yarışmayı her yıl tekrarlamak arzusundadır.

Megahit 1. Akdeniz Uluslararası Müzik Yarışması

Eyilik Vakfı ve END Uluslararası Yapım, Yayın, Reklamcılık ve Eğitim Hizmetleri San. Tic. AŞ’nin prodüksiyonu ile organize edilen, T.C. Başbakanlık Tanıtma Fonu Kurulu Başkanlığı ve Kültür Bakanlığı katkılarıyla düzenlenen Megahit 1. Akdeniz Uluslararası Müzik Yarışması final gecesi Aspendos Antik Tiyatrosu’nda gerçekleştirilmiştir. Yarışma Uluslararası Müzik ve Kültür Festivalleri çerçevesinde FIDOF’un (Uluslararası Festivaller Birliği) himayesinde yapılmıştır. Yarışmaya Yunanistan, İtalya, Yugoslavya, İsrail, Bosna Hersek, Mısır, Hırvatistan, Slovenya ve Türkiye katılmıştır. Birincilik ödülünü Dilek Sabancı’nın takdim ettiği geceye çok sayıda yerli ve yabancı sanatçı konuk edilmiştir.

FIDOF Uluslararası Müzik Festivali Federasyonu Onur Galası

Eyilik Vakfı tarafından organize edilen 1. Megahit Akdeniz Uluslararası Müzik Yarışması’nın ardından 2. gün düzenlenen gala gecesi Akdeniz Üniversitesi Olbia Antik Tiyatrosu’nda yapılmıştır.  FIDOF’un son üç yıldır farklı ülkelerde düzenlediği yarışmalarda ödül kazanan Monica Anghel (Romanya), Ladin Roxas (Filipinler), Bathiya-Santhush  (Sri Lanka), Jimbo (İrlanda),  Manana (Azerbaycan),  Anis Suraya (Malezya),  Georgi Hristov, (Bulgaristan),  Fabrizio Faniello (Malta),  Meltem Taşkıran (Türkiye),  Burak Uçkun (Türkiye) sahne almış, FIDOF Onur Ödüllerine Maltalı sanatçı Ray Agius ve Türk sanatçı Melih Kibar layık görülmüştür. Gecenin sonunda yarışmaya katılan ve konuk olan tüm sanatçılar sahneye davet edilerek eşsiz bir konser vermişlerdir. Çok sayıda yerli ve yapancı konuğun katıldığı yarışma, Bosna Hersek, Hırvatistan, Yugoslavya, Slovenya, Mısır, İsrail, Kazakistan, Yunanistan, Malta ve İtalya televizyonlarında yayınlanmış, ayrıca Türkiye’den görüntüler de gösterilerek ülke tanıtımına katkı sağlanmıştır. Yarışma FIDOF tarafından 72 ülkedeki üyelerine aylık bültenle duyurulmuş, dünya müzik piyasasının dikkati Türkiye’ye çekilerek tanıtımın boyutları genişlemiştir.   

Devlet Opera Balesi ile Ortak Çalışmalar

Eyilik Vakfı, Cineplex Kültür Merkezi sinema salonunda Devlet Opera ve Balesi ile ortaklaşa organize ettiği yaz konserleri kapsamında Aspendos Quarteti, Vivaldi Night,  Haunesis Korosu’nu sanatseverlerle buluşturmuştur.

Vakıf ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın himayesinde gerçekleştirilen Kafkasya’dan Dans ve Müzik, Magic You-Ney Dans Gösterisi’nin gerçekleşmesine katkıda bulunmuştur.

Tiyatrolar ile Ortak Çalışmalar

Eyilik Vakfı, Cineplex Kültür Sineması’nda Umutevi  Tiyatrosu’nun “Şşştt RETÜK DUYMASIN”, Antalya Lisesi Öğrencileri Tiyatrosu’nun “BOYACI”, Can Şenliği Tiyatro Grubu’nun “MAVİ KUŞ”, “HİKÂYEYİ MUHABBET”, İlhami Tangut Tiyatroları’nın “TRAFİK KURALLARI” ve Azize Kahraman  Halk Eğitim Tiyatro Topluluğu’nun “YAVRU KİMİN” adlı oyunları ile AYDER Derneği Ayışığı Tiyatro Topluluğu’nun “EMRET KOMUTANIM” oyunlarının gösterime sunulmasında, Kore Ulusal Kral Uru Tiyatrosu’nun Aspendos’ta oynamasına destek vermiştir.

  

EĞİTİM

Dünyalı Gençlik Bilgi Yarışması Finali

Eyilik Vakfı Kültür Merkezi Sinema Salonu’nda gerçekleştirilen ve sunuculuğunu Nedret Cinemre’nin yaptığı Dünyalı Gençlik Yarışması’nda Özel Antalya Koleji birinci olmuş, ikinciliği finaldeki rakibi Muratpaşa Lisesi öğrencileri kazanmıştır. Yarışma sonucunda kazanan okul müdürlerine plaketleri Büyükşehir Belediyesi Başkanı Bekir Kumbul tarafından takdim edilmiştir. Yarışmaya katılan iki okul öğrencilerine Eyilik Vakfı Başkanı Sevinç Eyilik tarafından Royal Resort Hotel’de hafta sonu tatili hediye edilmiş, ayrıca Kula Fabrikası tarafından çeşitli hediyeler verilmiştir.

Panel ve Belgesel

Eyilik Vakfı tarafından Cineplex Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen Belgesel Film Haftası’nda paneller ve belgesel gösterimlerinin yanı sıra 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri çerçevesinde Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilişinin 68. yıldönümü, Anayasa’nın kuruluşunun 41. yıldönümü nedeniyle konferanslar düzenlenmiştir.

Vakıf ayrıca  KA-DER’i desteklemek amacıyla 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle 9 Mart 2004 tarihinde “Kadının Toplumdaki Yeri” ve  “2000’li Yıllarda Kadın ve İnsan Hakları” konulu panele ev sahipliği yapmış, söz konusu panele İ.Ü. Hukuk Fak. Öğr. Üyesi Prof. Dr. Berin Ergin, TRT Ankara TV program yapımcısı Nuran Bayer, İ.Ü. Hukuk Fak. Ceza Hukuku Öğr. Üyesi Doç. Dr. Adem Süzer ve Kadın Çalışmaları Uzmanı Narınç Ataman katılmıştır. Panel Cineplex Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilmiştir.

Ayrıca sosyal bilim uzmanı Kemal Haluk Cebe’nin konuşmacı olarak katıldığı Biyoenerji Konferansı ve kursu düzenlenmiştir.

2001-2021 Yılları Arasında Destek Verdiğimiz Aktiviteler

Eyilik Vakfı, Altı Nokta Körler Derneği ile ortaklaşa “Özürlüler Yasa Tasarısı”, “Özürlülerin Sorunları” ;  Antalya Türk Ocakları ile “Cumhuriyet ve Milli Varlığımız Türkçe”, “ Milli Meseleler ve Kıbrıs”, “Atatürk’ün Antalya’ya Gelişinin 75. Yıldönümü”; TÜRKAV Antalya Şubesi ile “Türk Dünyası ve Avrasya Gerçeği”; Türkiye KAMU-SEN Antalya Temsilciliği ile “Kamu Reformu Yasa Tasarısı” konferanslarını, Ulusal Düşünce Derneği ile Yerli Malı Haftası kutlamalarını gerçekleştirmiş ve Konyaaltı Lions Kulüp’ün çeşitli aktivitelerine destek vermiştir.

Vakıf ayrıca 1.Antalya Resim Festivali’nin duvar resmi etkinliğine duvar tahsis ederek ve 2. Antalya Resim Festivali’nin “Genç Türk Ressamlarından Bir Kesit” sergisine ev sahipliği yaparak destek vermiştir.

Vakıf, Kemal Haluk Cebe tarafından “Biyoenerji Konferansı” ve şehit aileleri yararına Yaşar Yazıcıoğlu tarafından “Kuşatılan Türkiye” konulu konferansa ev sahipliği yapmıştır.

Eyilik Vakfı Antalya yerel kanalı ETV işbirliği ile değerli sanatçı ve ressam Esma Civciv’in öncülüğünde sanat ve kültürü destekleyen Resme Davet programının çekimlerine katkıda bulunmuştur.

Vakıf Patara kazı merkezinde yapılan arkeolojik araştırmalarda çalışan ekibe destek olmuştur. 

Ayrıca Antalya Akdeniz Üniversitesi Konservatuvarı’na da birçok katkı sağlanmıştır. 

 

VAKFIN BUNDAN SONRAKİ PROJE VE HEDEFLERİ

Eyilik Vakfı Antalya’yı önemsemektedir ve bu vesileyle dünya standartlarında yer alan bu güzel ve önemli turizm kentinin Türkiye’ye ve dünyaya tanıtılmasına, sanat kültür ve turizm kentleriyle yarışabilecek boyutlara en kısa zamanda ulaşmasına katkıda bulunmayı hedeflemiştir. Antalya halkının sanat ve kültürle bütünleşmesine önem veren ve bu yolda gelişimine de katkıda bulunan  Eyilik Vakfı, bütünüyle Türkiye’nin hizmetinde var olacaktır. Kültür turizminde ve kültürel mirasta sürdürülebilirliği sağlayan kadınlarımızın bu alanda daha çok istihdam ve görünürlük kazanmaları için ortak projeler hazırlanmaktadır. İçinde bulunduğumuz pandemi ortamında, özellikle sanat ve eğitimde erişilebilirlikte fırsat eşitliğini desteklemekte olup dijital ortamda eğitime ağırlık vermektedir. Turizm ve doğanın yanında kültürel mirasın bozulmaması ve bu alanda yerelde pay alabilen kadınların ve yerel halkın refahı için eğitim ve meslek edindirme projeleri üretilmektedir. Ayrıca belediye ve diğer STK’lar ile işbirliğine gidilmekte ve bu bağlamda görüşmeler devam etmektedir. Özellikle genç yeteneklerin desteklenmesi, rehberlik ve danışmanlık yapma hedeflerimiz önceliklidir.