Antalya doğumlu Mustafa Eyilik başarılı bir iş insanı olmasının yanı sıra toplumsal ilerlemede her bireye sorumluluk düştüğüne inanan gerçek bir girişimciydi.

Mustafa Eyilik eğitimin, toplumun kalkınmasında büyük rol oynadığına inanmıştır. Mustafa Eyilik bu inançla 1950’li yıllarda Eyilik Kolejini, 1964 yılında Türkiye’de ilk mühendislik, mimarlık yüksek okulunu Kadıköy Mühendislik adı ile kurmuştur. Altmış dönüm araziye kurulu yüksek okulun o dönemlerde 815 eğitim üyesi ve çalışanı bulunmaktaydı. Özel okulların kamulaşma süreci ile Kadıköy Mühendislik ve Mimarlık Yüksek Okulu, bugünkü Yıldız Teknik Üniversitesi’nin kurulum tarihinde önemli bir rol almıştır. Ayrıca, Mustafa Eyilik’in devrettiği özel okul binası halen Marmara Üniversitesi Güzel sanatlar fakültesi olarak eğitime devam etmektedir.

İlerleyen yıllarda Mustafa Eyilik’in toplumsal eğitim ve gelişime yönelik girişimlerine devam etmiştir. Antalya’da 1970’lerde kurulan ilk sinema olan Kültür Sineması, Antalya’dan yayın yapan ilk yerel ve ulusal TV, basın yayın sektöründeki katkıları ve daha niceleri ile Türkiye Cumhuriyeti ve Devletine hizmet eden hayırsever bir Türk vatandaşı olarak Mustafa Eyilik’in ve ailesinin attığı kültürel gelişim ve eğitime hizmet eden tohumlar Eyilik Vakfı bünyesinde filizlenmeye devam etmektedir.